A kormányzati döntések határozzák meg az MI jövőjét

Az MI fejlesztésének az iránya nem lesz feltétlenül igazságos – ehhez tudatos kormányzati és társadalmi beavatkozásra van szükség.

Az MI fejlesztésének az iránya nem lesz feltétlenül igazságos – ehhez tudatos kormányzati és társadalmi beavatkozásra van szükség.
Az Alphabet tulajdonában lévő Waymo jövő héten megkezdi az önvezető járművek tesztelését a japán főváros közútjain. Bár a vállalat még nem döntött arról, hogy elindítja-e robotaxi-szolgáltatását az országban, a tokiói megjelenést így is mérföldkőnek tekinti. A tesztelés elsődleges célja a japán közlekedési környezet sajátosságainak feltérképezése.
A Google új mesterséges intelligencia-eszköze mindössze két nap alatt megoldott egy olyan problémát, amin a tudósok egy évtizeden át dolgoztak. Az MI-t a szuperbaktériumok antibiotikum-rezisztenciájának kutatásában tesztelték, amely évente világszerte milliók életét követeli.
A lézeracéltól a sziklákból készült üzemanyagig – tekintsünk be az ARPA-E idei energiatechnológiai konferenciájába.
Egy új klinikai vizsgálat eredményei alapján egy új gyógyszer évente egyszer beadva megvédhet a HIV-fertőzéstől.
A virtuális valóságot hívja segítségül az egyetemi fejlesztésű terápia.
Az emberi gondolkodás képessége az utóbbi évtizedben látványos hanyatlásnak indult, amit egyre több kutatás igazol. A digitális média térnyerése és a változó információfogyasztási szokásaink állhatnak e megdöbbentő változás hátterében.
A kis délkelet-ázsiai ország 1 milliárd szingapúri dollárt fordít a következő öt évben a mesterséges intelligencia fejlesztésére.
2030-ra az Egyesült Államokban a magánvagyon mintegy kétharmadát a nők birtokolhatják majd.
A mesterséges intelligencia (MI) forradalmasítja a régészetet, és nemcsak a kutatás és a megőrzés terén hoz áttöréseket, hanem a kulturális turizmus fellendítésében is kulcsszerepet játszik.
A fenyegetések fajtái nem, az összetettségük azonban rohamosan változik. Ami eddig elég védelmet nyújtott, az ma már nem biztos, hogy elég.
A háttérzajok folyamatos kiszűrése nem várt következményekkel járhat az emberi agy számára.
A DeepSeek térnyerése aggodalomra ad okot – figyelmeztetett Yoshua Bengio, akit a modern MI egyik „keresztapjaként” tartanak számon. Szerinte a kínai startup előretörése veszélyes versenyt indíthat el a technológiai óriások között.
Az OpenAI bejelentette legújabb fejlesztését, az Operator nevű mesterségesintelligencia-ügynököt, amely már anélkül tudja, mit kell csinálni, hogy megmondanánk neki.
A Huawei és a Vivo előretörése miatt az Apple már csak a harmadik legnagyobb okostelefon-gyártó Kínában. Az iPhone-eladások 25 százalékos zuhanása az utolsó negyedévben különösen aggasztó jel a cég számára.
A közösségi kapcsolatok radikális átalakulása figyelhető meg a nyugati társadalmakban, különösen a fiatalok körében. A személyes találkozások számának csökkenése és a magányosság terjedése összefüggésben állhat a mentális egészség romlásával és az élettel való elégedettség csökkenésével.
A brit kormány és a Munkáspárt új mesterségesintelligencia-stratégiája komoly aggodalmakat kelt a kreatívszektorban. Neves írók, köztük Richard Osman és Kate Mosse hevesen tiltakoznak a művészeti alkotások engedély nélküli felhasználása ellen. A készülő szabályozás alapjaiban változtathatja meg a szerzői jogok védelmének rendszerét Nagy-Britanniában.
A globális teherhajózás az üvegházhatású gázok kibocsátásának 3 százalékáért felel, ami 2050-re akár 10 százalékra is nőhet. A Nemzetközi Tengerészeti Szervezet célja azonban, hogy ez 2050-re nettó nullára csökkenjen. Az új megoldások, mint a merev vitorlák (10 százalék üzemanyag-megtakarítás) vagy a Flettner-rotorok (10-szeres tolóerő) forradalmasíthatják a hajózást, zöldebbé téve azt.
A Samsung bejelentette, hogy az év első felében piacra dobja régóta várt mesterséges intelligenciával (MI-vel) felszerelt robotját, a Ballie-t. A guruló robotasszisztens egyesíti magában a mesterséges intelligencia, az okosotthon-vezérlés és a hordozható projektor funkcióit. A CES 2025 technológiai kiállításon bemutatott eszköz jelentős előrelépést mutat a 2020-as koncepcióhoz képest
A mesterségesintelligencia-alapú chatbot, a Perplexity tavaly negyedik alkalommal zárt sikeres finanszírozási kört, amelynek során megháromszorozta az értékét, így már 9 milliárd dollárt ér. A San Franciscó-i székhelyű cég olyan techóriásokkal versenyez, mint a Google és az OpenAI, miközben havonta több százmillió keresést kezelnek a rendszereik.